NOMINOWANE FILMY W V EDYCJI FESTIWALU

7 września 2022

Do tegorocznej edycji konkursu filmowego zgłoszono ponad 60 filmów. 9 tytułów otrzymało nominacje. Spośród nich zostaną wyłonione zwycięskie filmy V Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. Werdykt Jury poznamy 25 września o godz. 19 podczas uroczystej Gali Finałowej, którą uświetni koncert Czesława Mozila. Gratulujemy nominowanym, życzymy sukcesu w finale, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Droga do marzeń - Wawrzyniec Turowski

Weronika - bohaterka filmu marzy, aby pójść w ślady swojej idolki. Postanawia napisać scenariusz monodramu. Chce zawalczyć o swoją karierę. Czy osiągnie postawiony sobie cel? A może sama droga już nim jest? Autorem filmu jest Wawrzyniec Turowski, twórca m.in. dokumentów, eksperymentów, reportaży i teledysków, który w swoich filmach porusza tematy społecznie zaangażowane i opowiada o nietuzinkowych ludziach.

Podział - Kuba Dolny

Drobna wyrwa w chodniku staje się zaczynem podziału ludzi na dwie przeciwległe strony. Z powodu braku zrozumienia i umiejętności współpracy bohaterów, pusta przestrzeń w ścieżce skutkuje nasilającym się konfliktem między przechodniami. Animacja ośmiesza egoizm ludzi, którzy przez krótkowzroczność, doprowadzają do podziału, znacznie pogarszającego zastaną sytuację.

The Hero – Milena Dutkowska

Cyprian jest 10-letnim chłopcem, sierotą, wychowywanym przez swoją ukochaną babcię – w tej roli Anna Seniuk. Marzy aby któregoś dnia zostać prawdziwym bohaterem. Jednak kiedy jego babcia umiera, Cyprian może trafić do domu dziecka. Będzie on musiał skonfrontować się ze stratą oraz z tym, co to znaczy być bohaterem w obliczu cierpienia.

Opus magnum - Filip Bojarski

Na strychu w rodzinnym domu bohater filmu znjduje autobiografię swojego prawuja Wacława. Kuzyn opisał w niej tajną organizację konspiracyjną, którą założył w Łodzi podczas II wojny światowej. Jednak nikt w rodzinie nie wie nic o tajemniczym życiu przodka, co więcej wspomnienia o nim, kłócą się z jego wizerunkiem wyłaniającym się ze stron maszynopisu. Bohater filmu przygotowuje więc monodram, żeby przedstawić rodzinie niewiarygodną przeszłość Wacława.

Odyseusz – Daniel Le Hai

Główny bohater filmu, chcąc zarobić pieniądze na wymarzone wakacje, postanawia zacząć sprzedawać tostery jako domokrążca. Po pewnym czasie udaje mu się uzbierać odpowiednią sumę. Jednak wymarzony urlop bohatera okazuje się zupełnie inny niż sobie go wyobrażał. Film to opowieść o niespełnionych marzeniach, ale także o rozczarowaniu, które przychodzi wraz z ich spełnianiem.

Nowa Symfonia - Mateusz Żegliński

„Nowa Symfonia” to dokument, opowiadający o Norbercie Twórczyńskim, dyrygencie Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, w której, od pierwszego występu w 2014 roku do dziś, dyrygował do blisko 50 koncertów. Jest to portret dyrygenta perfekcjonisty, który jednak mierzy się z pewną traumą. Film otrzymał Nagrodę Publiczności podczas 15. Festiwalu Kina Niezależnego w Przemyślu.

Zwiedzanie Sanoka dla szczęśliwych - Adrian Janisio

Nastoletni Staś, chce dorobić jako przewodnik po Sanoku. Poznaje tajemniczą dziewczynę Nel, która błąka się po mieście, czekając na wieczorny pociąg. Razem ruszają na wycieczkę po mieście, idąc śladami Beksińskiego. W ich rozmowach rezonuje tematyka obrazów - śmierć, a także druga siła - młodość i seks. Pełna humoru opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy spotkali się przypadkowo w Sanoku – mieście naznaczonym przez obrazy Zbigniewa Beksińskiego. 

Zróbmy sobie kredyt - Maciej Pawłowski

Skąd się biorą pieniądze? Gdy mamusia i tatuś bardzo się kochają, to idą do banku… Mieszkania i nowe samochody nie rosną na polach kapusty i próżno ich wypatrywać u nadlatujących bocianów. Każdy związek doświadczył presji ze strony rodziny, ale najgorzej gdy orientujesz się, że twoi znajomi już są na innym etapie życia niż ty. Humorystyczna opowieść, która skłania do niezbyt zabawnych refleksji.

U babci – Milena Mądra

Opowieść o wyjątkowej bliskości babci i jej wnuczki, mimo dzielących ich fizycznych ograniczeń. Wieloletnia obserwacja prostej radości życia i jego trudności została zawarta w dziesięciominutowym obrazie. Starsza

kobieta i niepełnosprawna 9-letnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności. Jednak w codziennym trudzie opieki, promienność i energia niekiedy na chwilę umykają.




 Celem konkursu filmowego jest wyróżnienie artystów, którzy potrafią wnikliwie i krytycznie obserwować świat, przedstawiając go przy tym w sposób pogodny i życzliwy, sięgając po charakterystyczne dla patrona festiwalu środki – dystans, humor, ironię czy sarkazm. Powyższe tytuły zdaniem Jury Festiwalu najlepiej oddają "ducha" Maklaka.

FESTIWAL_FILMOWY
MAKLAKA
i_jego_przyjaciół

02.10-06.10.2024

KDK HUGONÓWKA

ul. Mostowa 15_______________Konstancin-Jeziorna

Konstanciński Dom Kultury
ul. Mostowa 15 05-510
Konstancin - Jeziorna
biuro@festiwalmaklaka.pl
tel. +22 484 20 21
POLITYKA COOKIES / POLITYKA PRYWATNOŚCI / RODO /OŚWIADCZENIE O DOSTĘPNOŚCI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram