GOŚCIE

23 września 2022

Marek Piwowski
Reżyser, scenarzysta oraz aktor. Urodził się w 1935 r. w Warszawie. W 1963 r. ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1968 Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W latach 50. oraz 60. pisał reportaże, a pod koniec lat 60. realizował filmy dokumentalne. Jego fabularnym debiutem jest „Rejs” z 1970 r., uchodzący w historii kinematografii polskiej za film kultowy i prekursorski. W kolejnych filmach,  m.in. kryminalnym „Przepraszam, czy tu biją?” czy „Uprowadzenie Agaty”, Piwowski podejmuje tematy ważne społecznie, co pozwala klasyfikować go w nurcie nazywanym kinem zaangażowanym. 

Kinga Dębska

Scenarzystka, reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych.  Absolwentka reżyserii na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (FAMU) oraz japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest również członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jej filmy fabularne, m.in. „Zabawa zabawa”, „Zupa nic” czy „Moje Córki Krowy”, łączą sukces artystyczny z frekwencyjnym. Ten ostatni tytuł w 2015 r. otrzymał Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jest również laureatką dwóch Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Oprócz filmów fabularnych Kinga Dębska wyreżyserowała także wiele seriali telewizyjnych oraz sztuki teatralne.

Olga Bołądź

Aktorka filmowa i teatralna oraz reżyserka. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. S.Wyspiańskiego w Krakowie. Studiowała także w Stella Adler Academy of Acting and Theatre w Los Angeles. Występowała m.in. na deskach Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie oraz Teatru Polonia w Warszawie. Znana z ról filmowych, m.in. w „Mój dług” (reż. D. Delić i B. Job), „Człowiek z Magicznym Pudełkiem” i „Dziewczyna z Szafy” (reż. B.Kox) czy „Volta” (reż. J. Machulski). Aktorkę można było zobaczyć także w rolach serialowych, m.in. „Czas Honoru”, „Służby Specjalne” czy „Chyłka”. W 2020 r. Olga Bołądź zadebiutowała jako reżyserka i współautorka scenariusza filmu krótkometrażowego pt. „Alicja i Żabka”. Obraz został doceniony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

Agnieszka Elbanowska

Reżyserka, montażystka oraz autorka fotografii. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Roma Tre we Włoszech oraz Szkoły Wajdy w Warszawie. Stopień doktora w dyscyplinie Sztuki Filmowe i Teatralne obroniła na wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Autorka filmów dokumentalnych nagradzanych na licznych festiwalach w Polsce oraz za granicą. Jej krótki film fabularny, „Relax“ został w 2018 nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obecnie reżyserka jest w trakcie postprodukcji swojego pełnometrażowego debiutu fabularnego pt. „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”.

Piotr Trojan

Aktor, scenarzysta oraz reżyser. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. J. Paderewskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W 2020 roku zadebiutował na dużym ekranie w głównej roli w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”w reż. J. Holoubka.Kolejnym sukcesem była rola w filmie „Synthol”, w którym wystąpił w potrójnej roli: scenarzysty, reżysera i głównego bohatera. Wcześniej widzowie mogli zobaczyć go m.in. w obrazach „Wszystkie nasze strachy” (reż. Ł. Ronduda) oraz „Hiacynt” (reż. P. Domalewski). Aktor wspólpracuje z TR Warszawa, Teatrem Nowym oraz Komuną Warszawa. Szerszej publiczności jest znany także z ról w serialach „Pułapka”, „Znaki”, „Król”, „Rojst ’97” czy „Szadź”.

FESTIWAL_FILMOWY
MAKLAKA
i_jego_przyjaciół

02.10-06.10.2024

KDK HUGONÓWKA

ul. Mostowa 15_______________Konstancin-Jeziorna

Konstanciński Dom Kultury
ul. Mostowa 15 05-510
Konstancin - Jeziorna
biuro@festiwalmaklaka.pl
tel. +22 484 20 21
POLITYKA COOKIES / POLITYKA PRYWATNOŚCI / RODO /OŚWIADCZENIE O DOSTĘPNOŚCI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram