FILMY KONKURSOWE

PROTOKÓŁ
z posiedzenia jury Konkursu Filmowego
III Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół
z dnia 11. czerwca 2019 r.

po zapoznaniu się z nadesłanymi 62 filmami przyznało nagrody:

Grand Prix Festiwalu i nagrodę w wysokości 4000,00 zł dla Pani Kamili Chojnackiej za film „Dziku”
Nagroda w wysokości 1000,00 zł dla Pana Aleksandra Krystyniaka za film „Król”
Nagroda w wysokości 1000,00 zł dla Pana Michała Hytrosia za film „Siostry”
Wyróżnienie dla Pana Tomasza Wiśniewskiego za film „Wołga rodzona. Born in CCCP”
Wyróżnienie dla Pana Łukasza Pallado za film „Love Bomb”

 

Filmy zakwalifikowane do III Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół:

1. Wołga rodzona. Born in CCCP, reż. Tomasz Wiśniewski

Wołga to kultowe auto epoki socjalizmu. Nieśmiertelne! Nadal wzbudza emocje i wywołuje wspomnienia. Przed 60 laty swoją Wołgę kupił Henryk Adamowicz z Turgiel na Litwie. Oto historia tego zakupu…

2. Bies i Kat, reż. Weronika Szyma

Wizyta u psychologa skłania młodą dziewczynę do opowiedzenia o swojej, z pozoru niewinnej i zabawnej fobii przed zwierzętami. Dziwny ciąg zdarzeń wciąga nas jednak z każdą chwilą w coraz bardziej traumatyczny świat doświadczeń bohaterki – tych odległych, z dzieciństwa oraz bardziej aktualnych, z dnia wczorajszego – związanych szczególnie z psami i kotami. Jamnik karateka, koto-tygrysy oraz krwiożercze czworonogi – to źródło traumy z przeszłości, któremu dziewczyna będzie musiała stawić czoła. Ale czy pomoże jej w tym psycholog?

3. Siostry, reż. Michał Hytroś

Za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce – klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr – średnia wieku 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Nasze bohaterki – siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w świat za murem, opowiadają o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.

4. Lato, reż. Aleksandra Mazoń

Jeden dzień z życia Katarzyny. Upał, autobus- pułapka. Jedno zdarzenie, które sprawi, że bohaterka dojrzeje. Z innej perspektywy spojrzy na przeszłość, na własne życie.

5. Eggzekucja, reż. Wojciech Garus i Zuzia

Makabryczny los jajka.

6. Wehikuł Czasu, reż. Jan Bujnowski

Do samotnego, mieszkającego w Londynie artysty ulicznego z Polski, przylatują w odwiedziny sędziwi rodzice, których od dawna nie widział. Mężczyzna ma nadzieję, że uda mu się wykorzystać tę okazję do rozwiązania wieloletniego konfliktu z ojcem, którego obwinia o swoją obecną sytuację. W trakcie wizyty rodziców okazuje się jednak, że prawdziwy problem bohatera leży gdzie indziej.

7. Kishonia, reż. Horacy Muszyński

HM channel przedstawia najbardziej ukiszony film roku. Nadeszła Apokalipsa! Wywołały ją polskie ogórki kiszone! Dwóch naukowców postanawia rozwikłać problem dziwnej choroby zmieniającej ludzi w zmutowane ogórki. Pomaga im w tym japońska ekspertka do spraw polskiej żywności. W trakcie fabuły dowiadujemy się, że nie jest to choroba lecz klątwa rzucona przez zapomnianą polską boginię. Czy wspólnie uda im się ocalić ludzkość? Krótkometrażowy film w stylistyce amerykańskich horrorów klasy B. Typowy gatunkowy scenariusz, prosta z pozoru błaha opowieść, tak naprawdę jest przerysowanym odbiciem problemów współczesności. Polską wersję filmu czyta jeden z najbardziej znanych i cenionych lektorów, Tomasz Knapik. Lektor jest fenomenem, inspirującym narzędziem w polskiej kulturze mass mediów. Muzykę do filmu stworzył Bartosz Zaskórski.

8. Król, reż. Aleksander Krzystyniak

Stary człowiek i może…odważnie opowiadać o swoim wyjątkowym miejscu na ziemi. W rozpędzonym, niczym express, dzisiejszym świecie, na pozór zdziwaczały pacyfista przewrotnie, bo w ciszy pokazuje co w życiu liczy się najbardziej. I robi to w raju, gdzie jest królem świata, swojego świata.

9. Dziku, reż. Kamila Chojnacka

„Dziku” to opowieść o zderzeniu dwóch światów. Młody, 19-letni Krzysztof, stały bywalec siłowni i osiedlowy zawadiaka zatrudnia się w firmie ochroniarskiej, skąd trafia na Festiwal Muzyki Operowej. Dystans bohatera do świata klasyki zmniejsza się, gdy pierwszy raz słyszy arię. Poruszony nieznaną dotychczas muzyką, postanawia rozpocząć lekcje śpiewu. Świat opery zmienia nie tylko jego gusta, ale także cały styl życia bohatera. Film jest ukłonem w stronę potęgi muzyki klasycznej, która potrafi przełamywać najbardziej zatwardziałe uprzedzenia. Zachwyca mimo upływu czasu. Wymaga tylko obudzenia drzemiącej w nas wrażliwości.

10. Love Bomb, reż. Łukasz Pallado

„Nigdy nie jest tak źle, by nie mogło być gorzej…”