FILMY KONKURSOWE

Z 52 nadesłanych filmów jury konkursu zdecydowało się wybrać 12 finałowych produkcji, które zostaną zaprezentowane 18 października podczas Festiwalu.

Oto zakwalifikowane filmy, spośród których zwycięzców poznamy podczas gali finałowej:

 

TAK.BLISKO, reż. Marek Głuszczak

Nieśmiały Franek musi w krótkim czasie spłacić zaległy czynsz. W tym celu zatrudnia się w firmie, w której jego zadaniem jest… udawanie atrakcyjnych dziewczyn i telefonicznych wróżek.
Pewnego dnia chłopak odkrywa, że jego najemca skrywa smutną tajemnicę.

 

Riksza, reż.  Filip Dziworski

Rikszarz przewozi zagubione dusze na teren śląskiego podwórka, będącego alegorią czyśćca. W tym surrealistycznym świecie starają się odnaleźć namiastkę normalności, powielając schematy złych zachowań oraz kreując rozmaite relacje. W wyniku splotu kilku wydarzeń jednemu z mieszkańców udaje się przedostać na drugą stronę bramy.

 

Nigdy dobrze, reż. Paweł Powolny

Kto pomoże, jeżeli nie dziadek? Marta i Michał spodziewają się dziecka. Chcieliby zamieszkać razem. Z rodzicami ciasno, ze współlokatorami głośno, pieniędzy brak, a dziadek od śmierci żony mieszka sam. Jak Wiesław, były milicjant z pistoletem w kredensie, zareaguje na niespodziewany pomysł wnuczki? Występują Anna Karczmarczyk i Karol Bernacki, a w roli dziadka rewelacyjny Krzysztof Kowalewski.

 

Fikołek, reż. Milena Dutkowska

Trzydziestodwuletni Adam wciąż mieszka ze swoją nadopiekuńczą matką. Ich codzienność wypełniają rytuały posłuszeństwa i wzajemnej zależności. Wszystko się zmienia, kiedy pewnej nocy Adamowi zaczyna towarzyszyć mężczyzna w szarym garniturze widoczny tylko dla niego.

 

W drodze, reż. Elwira Iwanowska

Przypadkowe spotkanie dwójki przeciwstawnych charakterów i wspólna podróż, chociaż w zupełnie innych celach. Maciek, radykał wyznający wyższość kina artystycznego i Krysia, aktorka marząca o Hollywood spotykają się w drodze do Wrocławia. Czy ich marzenia, wyidealizowany obraz przyszłości i przeszłości, przetrwają starcie z rzeczywistością? Sprawdźcie sami.

 

Sklep z marzeniami, reż. Paweł Olearczyk

Chcecie, by spełniły się wasze marzenia? Zapraszamy do sklepu z marzeniami. W dniu 10. urodzin rodzice zabierają Kacpra do sklepu z marzeniami aby mógł wybrać swoje marzenie. Żeby marzenie wyrosło, należy cierpliwie i odpowiednio je pielęgnować, co dla trochę nieśmiałego i wyobcowanego chłopaka może okazać się nie lada wyzwaniem.

 

Somniatores, reż. Krystian Kornel

Bycie albinosem w Afryce jest życiem w nieustannym lęku, w niebezpieczeństwie oszpecenia i mordu. Tymczasem w krajach rozwiniętych życie albinosa jest podróżą poprzez ścieżki wyobcowania społecznego, samoakceptacji i kreowania własnej osobowości w świecie, który brutalnie odrzuca inność. Piotr śpiewa, maluje, projektuje i mimo przeszkód na swojej drodze spełnia marzenia i zdobywa akceptację społeczeństwa, ale przede wszystkim – akceptację samego siebie.

 

Idę do światła, reż. Bartosz Dominik i Szymon Poloczek

Niezwykły, filmowy portret malarza, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Zbigniewa Blukacza. Historia ogniskuje się na metafizyce sztuki – na próbie uchwycenia niezwykłego świata malarstwa, którego bohater jest integralną częścią.

 

Wakacje, reż. Filip Bojarski

o wyjątkowo… wakacyjny film, zagrany po śląsku. W klimat najlepiej wprowadza Ludwik Jerzy Kern słowami piosenki: „Lato, lato, lato czeka / Razem z latem czeka rzeka / Razem z rzeką czeka las / A tam ciągle nie ma nas”. Sielankowo zapowiadająca się wycieczka rowerowa, w którą wybiera się pewne małżeństwo. Na plaży nad rzeką na nich i na widzów czeka jednak zaskakująca niespodzianka. W rolach głównych znani aktorzy Monika Kwiatkowska oraz Paweł Deląg.

 

Forged plastic, reż. Michał Krajewski

Efektowna animacja z wartką akcją. Bohater próbuje przypomnieć sobie swoją przeszłość. Żeby rozwikłać nękającą go zagadkę, ucieka przed pościgiem i trafia do niezwykle tajemniczego miejsca. Czy ostatecznie pozna prawdę? Przekonacie się podczas pokazu.

 

Kciuk, reż. Mateusz Baran

Pan Zbyszek bioenergoterapeutyzuje od lat. Sam, niechętnie mówi o owocach swojej pracy. Wie, że słuchacze nie uwierzą. „Chyba Pan raczy żartować!” – tak powiedzą, lekko oburzeni. Oto jedna z tych historii. A Wy w nią uwierzycie? Niezwykle zabawna etiuda, opowiedziana z dystansem i absurdalnym humorem.

 

Młode wino, reż. Wojciech Szuster

Krótki dokument o podróży w pogoni za pracą, która zmienia się w przygodę życia. To zbiorowa opowieść o odnajdywaniu szczęścia w małych rzeczach.